IMPROZÁPAS

Improvizační klání dvou týmů

Improzápas se spřáteleným improvizačním týmem DŽEM Theatre

Improzápas alá Improliga

Improzápasy v rámci České improvizační ligy (ČILI) bývají často popisovány jako kombinace divadelní improvizace a hokejového zápasu. Zejména v našich končinách je to ale spíš hra na zápas, než zápas.  Utkávají se zde 2 improvizační týmy o 3-4 hráčích (většinou v genderově korektném rozložení), které spolu soutěží v disciplíně typicky nesoutěžní - ve spolupráci. Bez ní totiž to totiž v impru nejde.

Zápolení probíhá v tzv. improvizačních kategoriích (disciplínách, hrách,...), jež mají svá specifická pravidla, vymezují improvizátorům mantinely, nebo třeba určují, jak se mají hráči chovat. Po každé kategorii diváci hlasují, který tým se jim v ní líbil víc. Ústřední postavou zápasu je rozhodčí, který dohlíží na dodržování pravidel, píská tzv. improvizační fauly, stará se o plynulost hry a dramaturgii celého večera.

Pro TAMTí zápasy je typický důraz na improvizace samotné - jsou o něco méně pompézní a formální, než je v ČILI zvykem, avšak jsou o to svižnější, energičtější a přehlednější.

Improzápas alá Theatre Sports

Formát, jenž je založen na původnímu přístupu k improvizačním zápasům, jak je kdysi vynalezl velký improvizační guru Keith Johnston. Stejně jako u české improligy, i tady spolu soutěží dva týmy, tentokrát ale o všem rozhoduje trojice rozhodčích a diváci pouze zadávají hráčům témata nebo prostředí.

Samotná improvizace vypadá nasledovně: Tým A vyzve tým B k zahrání nejlepší improscénky se specifickými pravidly (musí třeba hrát beze slov) . Tým B výzvu přijímá. Oba týmy pak samostatně předvedou svoji verzi dané výzvy, přičemž  si ale mohou půjčovat i hráče druhého týmu. 

Tato forma je sice z pohledu diváka poněkud méně interaktivní, ale o to rychlejší, svobodnější, překvapivější a soutěživější.

Improzápas, jak jej definuje Česká improvzační liga, vychází z původního konceptu improvizačního guru Keitha Johnstona